Версия для печатиВерсия для печати

Anvar Sabirov

Anvar Sabirov was born on October 3rd in 1980.

In 2002 he graduated from the Urals State Law Academy in the city of Yekaterinburg, with a law degree.

He started career in 2002 at the Institute of Legislation of the Republic of Kazakhstan.

In the period from 2003 to 2004 he worked as a leading specialist of the Committee for Combating Drug Addiction and Drug Trafficking of the Ministry of Justice.

In 2004 he held a post of leading specialist of the Department of Legal acts of the Ministry of Justice.

From March 2004 to October 2009, he was senior, chief expert, chief consultant, head of the sector of the office of The Supreme Court.

From October 2009 to June 2011 he worked as an Inspector, later as Head of Sector of the State-Legal Department of the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan.

In December 2015 he was appointed as the Secretary of the High Judicial Council of the Republic of Kazakhstan - Head of the Office of High Judicial Council.

Anvar Sabirov was awarded the medal «Eren eńbegі úshіn».

Официальный сайт Высшего Судебного Совета 2016г.